3- فواید ترک سیگار برای سلامتی
اگر سیگار می کشید ممکن است این سوال برای شما مطرح شده باشد که بعد از ترک سیگار تا چه اندازه اثرات مخرب آن در بدن شما از بین می رود.  شواهد علمی نشان می دهد که فواید ترک سیگار زودتر از آنچه که فکر می کنید در بدن ظاهر می شوند.

فواید ترک سیگار بعد از ۲۰ دقیقه:

۲۰ دقیقه پس از آخرین سیگاری که کشیده اید نبض و فشارخون به تدریج کاهش یافته و به مقادیر طبیعی نزدیک می شود.

فواید ترک سیگار بعد از ۸ ساعت:

بعد از ۸ ساعت میزان نیکوتین و مونوکسید کربن موجود در خون شما به نصف کاهش پیدا می کند. این موضوع از این جهت مهم است که مونوکسید کربن اکسیژن خون را کاهش می دهد. در نتیجه اکسیژن کافی در اختیار اندام های مختلف بدن از جمله مغز و عضلات قرار نمی گیرد. هنگامی که مقدار مونوکسید کربن در خون کم شود میزان اکسیژن به حالت طبیعی بر می گردد.
در این زمان احتمالاً تمایل به سیگار کشیدن در شما ایجاد می شود. این حس معمولاً ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد. برای آن که بر این مشکل غلبه کنید حواس خود را پرت کنید و یا از جایگزین هایی مانند جویدن آدامس یا نوشیدن آب کمک بگیرید.

فواید ترک سیگار بعد از ۱۲ ساعت:

۱۲ ساعت پس از کشیدن آخرین سیگار میزان مونوکسید کربن به حالت عادی باز می گردد. این امر به سلامت قلب کمک می کند. زیرا قلب مجبور نیست برای رساندن اکسیژن به بخش های
مختلف بدن بیش از حد کار کند.

فواید ترک سیگار بعد از 12 ساعت

فواید ترک سیگار بعد از ۲۴ ساعت:

اگر شما هر روز یک پاکت سیگار بکشید در مقایسه با یک فرد غیرسیگاری ۲ برابر بیشتر در معرض ابتلا به حمله قلبی قرار دارید. اما اگر ۲۴ ساعت سیگار نکشید احتمال بروز حمله قلبی در شما کمتر می شود.

فواید ترک سیگار بعد از ۴۸ ساعت:

بعد از ۲ روز از حس چشایی و بویایی قوی تری برخوردار خواهید شد. بدن شما شروع به پاکسازی می کند. موکوس و سایر بقایای سیگار در ریه ها کاهش می یابد. در این زمان نیکوتین اضافی در بدن وجود ندارد.
در این زمان علائم ترک سیگار شامل اضطراب، گیجی، خستگی، سر درد و احساس بی حوصلگی یا افسردگی ظاهر می شود. اگرچه بروز این علائم طبیعی است اما ممکن است ترک سیگار را برای شما سخت تر کند. با این حال، به تصمیم خود پایبند بوده و برای آن که مجدداً سیگار نکشید به سینما و یا مکان هایی که سیگار کشیدن در آن ها ممنوع است بروید.
اگر به آسم مبتلا هستید ممکن است علائم ترک سیگار شدید باشد. باید بدانید که این علائم بخشی از فرآیند ترک سیگار است و مدت زمان زیادی طول نکشیده و احتمالاً بعد از ۳ روز بهبود می یابد. برای آن که بتوانید به طور مطلوب این علائم را کنترل کنید با پزشک مشورت نمایید.

فواید ترک سیگار بعد از ۳ روز:

در انتهای روز سوم راحت تر نفس می کشید و پرانرژی تر خواهید بود. بهبود وضعیت ریه ها در این زمان شروع می شود.

فواید ترک سیگار بعد از ۲ تا ۱۲ هفته:

در این بازه زمانی ریه ها قوی تر شده و جریان خون بهبود می یابد. شما می توانید بدون آن که از نظر تنفسی با مشکل روبرو شوید ورزش کنید. در این مرحله احتمال وقوع حمله قلبی به طور قابل توجهی کاهش یافته است.
اکنون شما سخت ترین بخش ترک سیگار را انجام داده اید، هر چند ممکن است برخی اوقات احساس کنید تمایل به کشیدن سیگار دارید. برخی راهکارها می توانند در این موقعیت ها به شما کمک کنند، به عنوان مثال حواس خود را پرت کنید و یا ۱۰ بار نفس عمیق بکشید.

فواید ترک سیگار بعد از ۳ تا ۹ ماه:

در این مرحله می توانید عمیق تر نفس بکشید. احتمال ابتلای شما به سرماخوردگی و سایر بیماری ها کمتر شده و احساس می کنید انرژی بیشتری دارید.

فواید ترک سیگار پس از ۱ سال:

یک سال پس از ترک سیگار شما به یک نقطه عطف رسیده و احتمال بروز بیماری قلبی در مقایسه با سال قبل ۵۰ درصد کمتر شده است.

فواید ترک سیگار بعد از ۵ سال:

در این زمان احتمال ابتلای شما به سکته مغزی و سرطان گردن رحم با اشخاص غیرسیگاری مشابه است. همچنین احتمال ابتلا به سرطان های دهان، گلو، مری و مثانه به نصف کاهش می یابد.

فواید ترک سیگار بعد از ۱۰ سال:

در این زمان احتمال مرگ ناشی از ابتلا به سرطان ریه در مقایسه با فردی که اقدام به ترک سیگار نکرده ۵۰ درصد کمتر است. احتمال ابتلا به سرطان های حنجره و پانکراس (لوزالمعده) نیز کاهش یافته است.

فواید ترک سیگار بعد از ۱۵ سال:

۱۵ سال پس از ترک سیگار احتمال ابتلا به بیماری قلبی در شخصی که هرگز در طول عمر خود سیگار نکشیده با یک فردی که سیگار کشیدن را ترک کرده مشابه خواهد بود.

Loading