شیوع چاقی در میان کودکان ۱۰ برابر شده است.

شیوع چاقی در میان کودکان 10 برابر شده است.

گزارشات جدید نشان می‌دهد که در سراسر جهان شیوع چاقی طی ۴ دهه گذشته در میان کودکان و نوجوانان ۱۰ برابر افزایش یافته است.
بیش از هزار محقق نمایه توده بدنی (BMI) حدود ۱۳۰ میلیون نفر را در ۲۰۰ کشور بررسی کردند. از این تعداد ۳۱/۵ میلیون نفر در محدوده سنی ۵ تا ۱۹ سال قرار داشتند و ۹۷/۴ میلیون نفر حداقل ۲۰ سال سن داشتند. کم‌وزنی و چاقی افراد بر اساس استانداردهای سازمان جهانی بهداشت (WHO) مشخص شد.
نتایج نشان‌دهنده افزایش شیوع چاقی در دوران کودکی بود. در میان دختران در سال ۱۹۷۵ پنج میلیون نفر و در سال ۲۰۱۶ پنجاه میلیون نفر به چاقی مبتلا بودند. شیوع چاقی در میان پسران در سال های ۱۹۷۵ و ۲۰۱۶ به ترتیب ۶ و ۷۴ میلیون نفر بود. از لحاظ جغرافیایی بالاترین افزایش شیوع چاقی دوران کودکی در شرق آسیا و کشورهای انگلیسی زبان ثروتمند مانند ایالات متحده، استرالیا، کانادا، ایرلند، نیوزیلند و انگلستان مشاهده شد.
این روند افزایشی نگران‌کننده بوده و نشان‌دهنده اثر تبلیغات و سیاست‌گذاری‌های مربوط به مواد غذایی در جهان است. در بسیاری از نقاط جهان مواد غذایی سالم برای خانواده‌ها و جوامع فقیر بیش از حد گران است. بنابراین لازم است راهکارهایی برای افزایش دسترسی به مواد غذایی سالم در خانه و مدرسه، به خصوص برای خانواده‌های فقیر، اتخاذ گردد. در اغلب کشورهای ثروتمند از قوانین مالیاتی و صنعتی به منظور تغییر عادات غذایی افراد استفاده می‌شود. همچنین در برخی برنامه‌ها تلاش می‌شود تا مواد غذایی سالم مانند غلات کامل و میوه و سبزی تازه در دسترس خانواده‌های فقیر قرار گیرد.
تمامی کشورها باید استراتژی‌هایی را برای کاهش مصرف مواد غذایی فرآوری شده، پرکالری و فقیر از نظر مواد مغذی بکار گیرند. همچنین مدت زمانی که کودکان بی‌تحرک هستند را از طریق افزایش شرکت آن‌ها در برنامه‌های ورزشی و تفریحی افزایش دهند.
منبع:

The Lancet 2017; Volume 390: Page 2627-2642.

Loading