شیوع چاقی در میان کودکان ۱۰ برابر شده است.

  1. خانه
  2. اخبار
  3. شیوع چاقی در میان کودکان ۱۰ برابر شده است.
شیوع چاقی در میان کودکان 10 برابر شده است.

گزارشات جدید نشان می‌دهد که در سراسر جهان شیوع چاقی طی ۴ دهه گذشته در میان کودکان و نوجوانان ۱۰ برابر افزایش یافته است.
بیش از هزار محقق نمایه توده بدنی (BMI) حدود ۱۳۰ میلیون نفر را در ۲۰۰ کشور بررسی کردند. از این تعداد ۳۱/۵ میلیون نفر در محدوده سنی ۵ تا ۱۹ سال قرار داشتند و ۹۷/۴ میلیون نفر حداقل ۲۰ سال سن داشتند. کم‌وزنی و چاقی افراد بر اساس استانداردهای سازمان جهانی بهداشت (WHO) مشخص شد.
نتایج نشان‌دهنده افزایش شیوع چاقی در دوران کودکی بود. در میان دختران در سال ۱۹۷۵ پنج میلیون نفر و در سال ۲۰۱۶ پنجاه میلیون نفر به چاقی مبتلا بودند. شیوع چاقی در میان پسران در سال های ۱۹۷۵ و ۲۰۱۶ به ترتیب ۶ و ۷۴ میلیون نفر بود. از لحاظ جغرافیایی بالاترین افزایش شیوع چاقی دوران کودکی در شرق آسیا و کشورهای انگلیسی زبان ثروتمند مانند ایالات متحده، استرالیا، کانادا، ایرلند، نیوزیلند و انگلستان مشاهده شد.
این روند افزایشی نگران‌کننده بوده و نشان‌دهنده اثر تبلیغات و سیاست‌گذاری‌های مربوط به مواد غذایی در جهان است. در بسیاری از نقاط جهان مواد غذایی سالم برای خانواده‌ها و جوامع فقیر بیش از حد گران است. بنابراین لازم است راهکارهایی برای افزایش دسترسی به مواد غذایی سالم در خانه و مدرسه، به خصوص برای خانواده‌های فقیر، اتخاذ گردد. در اغلب کشورهای ثروتمند از قوانین مالیاتی و صنعتی به منظور تغییر عادات غذایی افراد استفاده می‌شود. همچنین در برخی برنامه‌ها تلاش می‌شود تا مواد غذایی سالم مانند غلات کامل و میوه و سبزی تازه در دسترس خانواده‌های فقیر قرار گیرد.
تمامی کشورها باید استراتژی‌هایی را برای کاهش مصرف مواد غذایی فرآوری شده، پرکالری و فقیر از نظر مواد مغذی بکار گیرند. همچنین مدت زمانی که کودکان بی‌تحرک هستند را از طریق افزایش شرکت آن‌ها در برنامه‌های ورزشی و تفریحی افزایش دهند.
منبع:

The Lancet 2017; Volume 390: Page 2627-2642.

Loading