خطر چاقی در کدام زنان بیشتر است؟

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که میزان افزایش وزن زنان در سن ۱۸ تا ۲۳ سالگی می‌تواند احتمال ابتلای این زنان را به اضافه‌وزن یا چاقی در سن ۴۰ سالگی مشخص کند. همچنین زنانی که مطلقه یا بیوه هستند و زنانی که بیش از ۱۰ نخ سیگار در طول روز می‌کشند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به اضافه‌وزن یا چاقی قرار دارند.
اضافه وزن و چاقی با مشکلات متعددی در زنان جوان بالغ مرتبط است. هدف مطالعه فوق پیگیری نمایه توده بدنی (BMI) 4881 زنی بود که در ابتدای مطالعه وزن طبیعی داشتند. این پیگیری به مدت ۱۶ سال ادامه یافت. شرکت‌کنندگان وزن، قد و وضعیت سلامتی خود را طی ۶ جلسه از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۲ گزارش کردند.
طی ۱۶ سال پیگیری، ۴/۵۹ درصد افراد همچنان وزن طبیعی خود را حفظ کرده بودند. ۲۹ درصد اضافه وزن داشتند و ۶/۱۱ درصد به چاقی مبتلا شده بودند. میانگین افزایش وزن سالانه ۱۹/۰ کیلوگرم برای زنانی که همچنان وزن طبیعی داشتند، ۸۴/۰ کیلوگرم برای زنان مبتلا به اضافه وزن و ۷۴/۱ کیلوگرم برای زنان چاق بود.
احتمال حفظ وزن طبیعی در زنانی که تحصیلات بالاتری داشتند و زنانی که از نظر جسمی فعال‌تر بودند به ترتیب ۵۰ و ۴۴-۲۳ درصد بیشتر بود. در زنان بیوه یا مطلقه و زنانی که روزانه بیش از ۱۰ نخ سیگار می‌کشیدند احتمال حفظ وزن طبیعی به ترتیب ۲۳ و ۳۶ درصد کمتر بود. مصرف قرص‌های ضدبارداری خوراکی نیز احتمال حفظ وزن در محدوده طبیعی را ۱۱ درصد کاهش می‌داد.
منبع:

Presented at this year’s European Congress on Obesity (ECO) in Porto, Portugal, 2017

Loading