توصیه‌های تغذیه‌ای که می‌توانند تمرکز شما را افزایش ‌دهند

توصیه‌های تغذیه‌ای که می‌توانند تمرکز شما را افزایش ‌دهند
اگر رژیم غذایی فاقد مواد مغذی ضروری باشد ممکن است قدرت تمرکز شما کاهش یابد. بیش از حد کم یا زیاد غذا خوردن نیز بر روی عملکرد مغز موثر است. مصرف یک وعده غذایی سنگین می‌تواند سبب بروز خستگی و خواب‌آلودگی شود. کم‌خوری نیز می‌تواند سبب بروز گرسنگی و در نتیجه اختلال در تمرکز شود.

تغذیه و تمرکز

۱- با دریافت کافئین هوشیاری خود را افزایش دهید.
هیچ راهکار جادویی برای افزایش IQ وجود ندارد. اما برخی مواد مانند کافئین می‌توانند انرژی و تمرکز شما را افزایش دهند. کافئین در مقادیر متفاوت در چای، قهوه و شکلات تلخ وجود دارد. از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید. زیرا می‌تواند سبب تحریک‎پذیری و بی‌خوابی شود.
۲- صبحانه بخورید.
مطالعات نشان داده‌اند مصرف صبحانه می‌تواند سبب بهبود توجه و حافظه کوتاه مدت شود. دانش‌آموزانی که صبحانه می‌خورند عملکرد بهتری در مدرسه دارند. از بهترین مواد غذایی برای صبحانه می‌توان به نان و غلات سبوس‌دار، لبنیات کم چرب و میوه‌ها اشاره کرد. اگرچه مصرف صبحانه مفید است، اما در خوردن آن زیاده‌روی نکنید. محققان نشان داده‌اند که مصرف صبحانه پرکالری می‌تواند تمرکز را کاهش دهد.
۳- ماهی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
ماهی حاوی پروتئین و اسید چرب امگا ۳ است. این اسید چرب نقش مهمی در حفظ سلامت مغز دارد. تحقیقات نشان داده مصرف ماهی با کاهش خطر ابتلا به دمانس (زوال عقل) و سکته مغزی و افزایش حافظه، به خصوص در سالمندان، مرتبط است.
۴- در حد تعادل از مغزهای خوراکی و شکلات تلخ استفاده کنید.
مغزها منبع خوب آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین E هستند. شکلات تلخ نیز دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی است. آنتی‌اکسیدان‌ها به حفظ عملکرد مغز کمک می‌کنند. کافئین موجود در شکلات نیز در افزایش تمرکز موثر است.
۵- غلات کامل و سبوس‌دار را به رژیم غذایی خود بیفزایید.
سلامت تمام اندام‌های بدن، به خصوص قلب و مغز، به جریان خون وابسته است. افزایش کلسترول سبب تشکیل پلاک در شریان‌ها و کاهش جریان خون می‌شود. مصرف غلات سبوس‌دار می‌تواند میزان کلسترول بد (LDL) را کاهش دهد
۶- بلوبری بخورید.
تحقیقاتی که بر روی حیوانات انجام شده نشان می‌دهد بلوبری از مغز در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. بلوبری در حیوانات آزمایشگاهی سبب بهبود یادگیری و عملکرد عضلات شده است.
سایر توصیه‌ها برای افزایش تمرکز عبارتند از:
• خواب کافی داشته باشید.
• به میزان کافی آب بنوشید.
• ورزش کنید.

Loading