برچسب تغذیه‌ای، ابزاری مفید برای پیشگیری از اضافه وزن

برچسب تغذیه‌ای، ابزاری مفید برای پیشگیری از اضافه وزن

مطالعات متعددی تاثیر استفاده از برچسب تغذیه‌ای که نشان دهنده میزان کالری موجود در غذا یا نوشیدنی است را بر میزان خرید یا مصرف آن‌ها بررسی کرده‌اند. به طور کلی، نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که اضافه کردن این برچسب‌ها به منوی رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها می‌تواند کالری دریافتی افراد را کاهش دهد.
دریافت بیش از حد کالری در طی روز زمینه را برای اضافه وزن و چاقی فراهم کرده و خطر بیماری قلبی – عروقی، دیابت، کبد چرب و بسیاری از سرطان‌ها و در نتیجه مرگ زود هنگام را افزایش می‌دهد. امروزه چاقی به عنوان یک مشکل مهم در سراسر جهان مطرح است. به طوریکه شیوع آن هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه به شدت افزایش یافته است.
پژوهش‌ها نشان می‌دهد که در مورد یک وعده ناهار که حاوی ۶۰۰ کالری انرژی است (شامل یک برش پیتزا و یک عدد نوشیدنی) وجود برچسب تغذیه‌ای در کنار آن میزان دریافت کالری از این وعده غذایی را ۸ درصد (۴۸ کالری) کاهش می‌دهد. به طور کلی، این نتایج نشان می‌دهد که در کنار سایر راهکارها مانند رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم، استفاده از برچسب تغذیه‌ای از طریق کاهش میزان کالری دریافتی افراد می‌تواند در پیشگیری از چاقی نقش داشته باشد.
منبع:

Rachel A Crockett et al. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018.

Loading