با کاهش ۵ درصد از وزن خود سلامتی‌تان را تضمین کنید

با کاهش 5 درصد از وزن خود سلامتی‌تان را تضمین کنید
تحقیقات نشان داده اگر افراد مبتلا به چاقی حداقل ۵ درصد وزن خود را کاهش دهند، می‌توانند سلامتی خود را ارتقاء داده و احتمال بروز مشکلات زیر را کاهش دهند:

۱- کاهش فشار وارده به مفاصل

چاقی فشار زیادی را بر روی زانوها و سایر مفاصل شما وارد می‌کند. وجود چربی اضافی در بدن سبب بروز التهاب می‌شود. این التهاب نیز می‌تواند مفاصل را درگیر کند. حتی کاهش وزن اندک می‌تواند این عوارض را کاهش داده و از بروز روماتیسم و آرتروز پیشگیری نماید.

۲- کاهش خطر ابتلا به سرطان

تحقیقات نشان داده در زنان سالمندی که حداقل ۵ درصد وزن خود را کم می‌کنند احتمال ابتلا به سرطان سینه ۱۲ درصد کاهش می‌یابد.

۳- افزایش حساسیت به انسولین

تجمع چربی، به خصوص در ناحیه شکم، حساسیت به انسولین را کاهش می‌دهد. این وضعیت که مقاومت به انسولین نامیده می‌شود سبب افزایش قند خون می‌شود. چند کیلوگرم کاهش وزن می‌تواند با مقاومت به انسولین و عوارض ناشی از آن مقابله کند.

۴- پیشگیری از دیابت نوع ۲

اگر شما در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار داشته باشید درمان چاقی می‌تواند از بروز آن جلوگیری کرده یا ابتلا به آن را به تاخیر اندازد. راهکار دیگری که می‌تواند از ابتلا به این بیماری پیشگیری کند فعالیت بدنی است. توصیه می‌شود حداقل ۵ روز در هفته و هر روز ۳۰ دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط انجام شود. در افرادی که هم اکنون به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند نیز درمان چاقی می‌تواند به کنترل بهتر قند خون، کاهش تعداد داروهای مصرفی و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی کمک کند.

۵- افزایش کلسترول خوب (HDL)

استفاده از دارو و مصرف غذاهای سالم به کاهش کلسترول بد (LDL) کمک می‌کند. اما افزایش کلسترول خوب معمولاً سخت‌تر است. ورزش و کاهش میزان چربی‌های ذخیره شده در بدن می‌تواند به افزایش کلسترول خوب به بالاتر از mg/dL 60 کمک کند. افزایش HDL احتمال ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

۶- کاهش تری‌گلیسرید خون

چاقی یکی از عواملی است که در افزایش تری‌گلیسرید خون نقش دارد. افزایش تری‌گلیسرید خون احتمال حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود تری‌گلیسرید به کمتر از mg/dL 150 برسد.

۷- درمان پرفشاری خون

تحقیقات نشان داده اگر ۵ درصد وزن کم شود میزان فشارخون ۵ واحد کاهش می‌یابد. کاهش مصرف نمک، مصرف میوه، سبزی و لبنیات کم چرب نیز به کاهش فشارخون کمک می‌کنند.

۸- پیشگیری از آپنه خواب

در مبتلایان به آپنه در هنگام خوابیدن راه‌های تنفسی به صورت موقتی مسدود شده و تنفس به طور مکرر قطع می‌شود. آپنه می‌تواند به سلامت قلب آسیب وارد کند. چاقی یکی از عواملی است که احتمال ابتلا به آپنه خواب را افزایش می‌دهد.

۹- بهبود خلق و خو

تحقیقات نشان داده اگر افراد افسرده‌ که به چاقی مبتلا هستند ۸ درصد وزن خود را کاهش  دهند می‌توانند به بهبود خلق و خوی خود کمک کنند.

۱۰- کاهش التهاب

سلول‌های چربی، به خصوص در ناحیه شکم، موادی ترشح می‌کنند که سبب التهاب بافت‌ها در سراسر بدن می‌شود. التهاب با بروز آرتریت روماتوئید، بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است.  کاهش ۱۰ درصد وزن التهاب را در بدن کم می‌کند

Loading