امیدهای تازه برای درمان چاقی

امیدهای تازه برای درمان چاقی

چاقی به معنای تجمع بیش از حد چربی در بدن بوده و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی – عروقی، دیابت نوع ۲ و برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. هرچند رژیم غذایی سالم و ورزش در کاهش وزن نقش کلیدی دارند، اما برای تمامی افراد مفید نمی‌باشند. بنابراین، برخی افراد مبتلا به چاقی ممکن است به استفاده از دارو یا جراحی روی بیاورند که می‌تواند عوارضی را برای آن‌ها به دنبال داشته باشد.
محققان در سنگاپور موفق به ساخت نوعی چسب شده‌اند که می‌تواند چربی سفید بدن را به چربی قهوه‌ای تبدیل کند. در این مطالعه محققان نشان دادند که چگونه یک چسب سبب کاهش توده چربی و وزن در موش‌هایی می‌شود که به مدت ۴ هفته رژیم غذایی پرچرب مصرف کرده بودند. این چسب حاوی صدها سوزن ریز بود که حاوی یکی از این دو دارو بودند: آگونیست گیرنده بتا-۳ آدرنرژیک که در حال حاضر برای درمان پرکاری مثانه به کار می‌رود و یا T3 تری‌یدوتیرونین که برای درمان کاهش فعالیت غده تیروئید استفاده می‌شود. مطالعات قبلی نشان داده بودند که هر دوی این داروها چربی سفید را به چربی قهوه‌ای تبدیل می‌کنند. مصرف این دو دارو به صورت خوراکی سبب بروز عوارض جانبی می‌شود. اما استفاده آن‌ها به صورت چسب ایمن‌تر است.
چربی قهوه‌ای اغلب به عنوان چربی خوب شناخته می‌شود، زیرا کالری دریافتی از طریق رژیم غذایی را برای تولید گرما می‌سوزاند. میزان چربی قهوه‌ای در کودکان بالاتر از بزرگسالان است. با افزایش سن میزان چربی قهوه‌ای کاهش می‌یابد. در افراد بزرگسال چربی قهوه‌ای در اطراف گردن یافت می‌شود.
چربی سفید به عنوان چربی بد شناخته می‌شود، زیرا از ذخیره کالری دریافتی اضافی در بدن ناشی می‌شود. زیاد بودن چربی سفید، به خصوص در ناحیه شکم، برای سلامتی مضر است. چربی در ناحیه شکم خطر بیماری قلبی – عروقی و سرطان را افزایش می‌دهد.
منبع:

Aung Than et al. Small Methods 2017.

Loading