افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) توت‌فرنگی بخورند.

افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) توت‌فرنگی بخورند.

بیماری التهابی روده (IBD) به دو صورت مشاهده می‌شود: کولیت اولسراتیو که در آن التهاب در رکتوم و روده بزرگ مشاهده می‌شود و بیماری کرون که می‌تواند هر بخشی از دستگاه گوارش را درگیر کند. علائم این بیماری عبارتند از: درد و کرامپ شکمی، اسهال، کاهش وزن، خونریزی از رکتوم، کم خونی و زخم‌های گوارشی. در مبتلایان به IBD تعداد باکتری‌های مضر در روده افزایش و تعداد باکتری‌های مفید آن کاهش می‌یابد. التهاب مزمن روده در طولانی مدت با افزاش خطر سرطان روده مرتبط است.
سبک زندگی بی‌تحرک و عادات غذایی (مصرف زیاد قند و چربی حیوانی و دریافت ناکافی فیبر) می‌تواند با بروز التهاب و IBD مرتبط باشد.
توت‌فرنگی و التهاب
در سال‌های اخیر فواید توت‌فرنگی توسط تعدادی از محققان بررسی شده است. به عنوان مثال مشخص شده که این میوه در افراد مبتلا به چاقی شکمی دارای خواص ضدالتهابی است. و یا در افراد چاق مبتلا به استئوآرتریت درد ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد. مطالعات اولیه که اثر توت‌فرنگی را بر روی سلامت روده بررسی کرده‌اند به جای استفاده از میوه کامل از ترکیبات داخل آن استفاده کرده‌اند. به همین علت محققان معتقدند در این مطالعات اثرات سایر اجزای میوه (فیبر و یا ترکیبات فنولیک) بررسی نشده است. از سوی دیگر، در دنیای واقعی افراد اجزای میوه را جداگانه مصرف نمی‌کنند، بلکه آن را به صورت کامل می‌خورند.
نتایج مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده نشان می‌دهد که مصرف سه چهارم لیوان توت‌فرنگی در طی روز به کاهش علائم IBD (از جمله اسهال خونی) کمک می‌کند. همچنین سبب کاهش التهاب در روده بزرگ، کاهش تعداد باکتری‌های مضر روده و افزایش باکتری‌های مفید آن می‌شود.
نتایج این مطالعه می‌تواند برای بسیاری از بیماران مبتلا به IBD دلگرم کننده باشد. با این حال، توصیه می‌شود بیماران قبل از تغییر رژیم غذایی خود با پزشک مشورت نمایند.
منبع:

Presented at the 256th National Meeting & Exposition of the American Chemical Society, held in Boston, MA. 2018.

Loading