آشنایی با ۶ ماده غذایی که می‌توانند به کاهش تهوع کمک کنند

آشنایی با 6 ماده غذایی که می‌توانند به کاهش تهوع کمک کنند

۱- زنجبیل

تحقیقات نشان داده مصرف کپسول‌های حاوی پودر زنجبیل به بهبود تهوع و استفراغ، به خصوص در دوران بارداری، کمک می‌کند. مصرف چای زنجبیل نیز می‌تواند مفید باشد. بهتر است افرادی که داروهای ضدانعقاد خون (مانند وارفارین) مصرف می‌کنند و افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا و یا زخم‌های گوارشی از مصرف زنجبیل خودداری کنند.

۲- مغزهای خوراکی

چربی‌های مفید و پروتئین موجود در مغزها در کاهش احساس تهوع که به علت گرسنگی طولانی مدت یا بارداری ایجاد شده باشد، نقش دارند. با این حال، از مصرف بیش از حد مغزها خودداری کنید. زیرا مدت زمان لازم برای هضم چربی و پروتئین در دستگاه گوارش طولانی است. بنابراین، دریافت زیاد آن‌ها می‌تواند سبب تشدید مشکل گوارشی شما شود.

۳- موز

شما می‌توانید بعد از یک دوره تهوع و برای شروع مصرف غذاهای جامد از چند برش موز استفاده کنید. همچنین اگر مشکل گوارشی شما همراه با استفراغ یا کم آب شدن بدن بوده، موز مصرف کنید. موز به حفظ پتاسیم بدن کمک می‌کند. بدن ممکن است به علت استفراغ یا اسهال به کمبود پتاسیم مبتلا شود.

۴- نعناع

حتی بوی ناشی از نعناع می‌تواند به بهبود وضعیت شما کمک کند. جویدن نعناع تازه یا نوشیدن چای نعناع می‌تواند تاثیر قابل توجهی در بهبود تهوع داشته باشد. اگر به ریفلاکس یا سوزش سر دل مبتلا هستید از مصرف نعناع اجتناب کنید.

۵- سیب

مصرف مقدار کمی از غذاهای حاوی فیبر می‌تواند به دفع موادی که سبب بروز تهوع شده‌اند کمک کند. اما اگر حجم زیادی از غذاهای حاوی فیبر در یک وعده مصرف شود می‌تواند بیماری شما را تشدید کند. به طور کلی، شما می‌توانید چند برش کوچک سیب مصرف کنید و یا اگر مصرف غذاهای جامد برای شما دشوار است کمی آب سیب طبیعی بنوشید.

۶- کراکر

کراکر نوعی بیسکوئیت است. نشاسته موجود در کراکر اسید معده را جذب کرده و به بهبود تهوع کمک می‌کند. این ماده غذایی در رفع گرسنگی نیز موثر است. گرسنگی می‌تواند سبب تشدید تهوع شود.

Loading